مقالات

۷ پلتفرم برتر ساخت برنامه اندروید

اپلیکیشن برای اندروید

اگر هدف توسعه اپلیکیشن برای اندروید در ذهنتان ، تنها نیست، مزایا و معایب خاصی برای هدف کسب و کار شما وجود دارد. از نقطه ضعف شروع می‌کنیم: احتمالا بسیاری از شرکت‌های ساخت برنامه اندروید وجود دارند که قبلاً ایده شما را پیاده‌سازی کرده‌اند؛ بنابراین، رقابت در این بازار به طور طبیعی افزایش می یابد.

برویم سراغ مزایا: اندروید مطمئنا پر استفاده ترین پلتفرم تلفن های هوشمند در سراسر جهان است. در نتیجه، فرصت های بهتری برای شرکت های ساخت اپلیکیشن دارد. در این میان، پلتفرم های متفاوتی برای ساخت برنامه اندروید وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با هفت پلتفرم برتر توسعه اپلیکیشن برای اندروید آشنا کنیم:

توسعه اپلیکیشن برای اندروید

۱. ری اکت نیتیو (React Naitive):

React Native یک چارچوب توسعه برنامه متن باز است که توسط Facebook توسعه داده شده است. یکی از قابل اعتمادترین آنها در نظر گرفته می شود. تقریباً 39٪ از توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل از React Native استفاده می کنند. این بدان معناست که می توان از این فریم ورک برای توسعه یک برنامه تلفن همراه برای ساخت برنامه های iOS و Android با استفاده از فقط یک کد برنامه نویسی استفاده کرد. این فریم ورک عمدتا بر پایه جاوا اسکریپت است که یک زبان برنامه نویسی مشهور در میان توسعه دهندگان مدرن است.

 

۲. Ionic:

Ionic همچنین نیز یک چارچوب بین پلتفرمی است که دارای کتابخانه های منبع باز و رایگان برای همه توسعه دهندگان است. این چارچوب از توسعه دهندگانی پشتیبانی می کند که از زبان های CSS3، HTML5 و JavaScript استفاده می کنند. این فریم ورک بسیار قدیمی‌تر از Flutter و React Native است و در بین شرکت‌های توسعه اپلیکیشن معاصر مشهور است. این چارچوب که توسط MIT تأیید شده است، اغلب پروژه های برنامه های ترکیبی و تعاملی را فراهم می کند. از این رو، بیش از 16 درصد از توسعه دهندگان برنامه های جهانی Ionic را ترجیح می دهند.

 

۳. Flutter بهترین سیستم API بومی را به توسعه دهندگان برنامه ارائه می دهد. اگرچه اکثر توسعه دهندگان برنامه ترجیح می دهند از چارچوب های چند پلتفرمی استفاده کنند، آنها همچنین می خواهند که برنامه موبایل آنها ظاهر و عملکرد بومی را به کاربران برنامه ارائه دهد. زیرا اپلیکیشن های بومی کمی بهتر و سریع تر از اپلیکیشن های بین پلتفرمی عمل می کنند. Flutter بیشترین تعداد کاربر و توسعه دهندگان را در سراسر جهان دارد. به طوری که به تنهایی 42 درصد از سهم بازار را در دوره فعلی پوشش می دهد. زبان‌های نسبی عبارتند از Dart، C و C++.

این فریم ورک، دارای قابلیت عرضه بر روی انواع دسکتاپ (مک – لینوکس – ویندوز) و همین‌طور PWA نیز می‌باشد.

 

۴. این چارچوب ها به طور خاص بر روی پروژه های ساخت اپلیکیشن بومی متمرکز هستند. این به معنای ایجاد برنامه برای یک سیستم عامل خاص و دستگاه های مربوطه، به عنوان مثال، iOS است. اپلیکیشن ها برای استفاده در چندین پلتفرم باید چندین نسخه داشته باشند. بنابراین، شرکت‌های توسعه‌دهنده اپلیکیشن iOS و Android باید چندین توسعه‌دهنده را استخدام کنند که بر زبان‌ها، ابزارها و تکنیک‌های برنامه‌نویسی مختلف تسلط دارند و این یکی از نقاط ضعف این پلتفرم ها می‌باشد؛ زیرا باید دو هزینه جدا برای توسعه در دو پلتفرم پرداخت کنید. اکثر کدهای بومی برای ساخت برنامه اندروید به زبان جاوا و کاتلین نوشته می‌شوند.

 

۵. Xamarin به‌عنوان پنجمین فریم‌ورک توسعه اپلیکیشن چند پلتفرمی در بازار معرفی می‌شود. اگرچه  این ابزار یکی از قدیمی‌ترین قالب‌های توسعه برنامه است که یک دهه پیش توسط مایکروسافت ایجاد شده است، اما بدرد نخور نشده است و همچنان یک راه محبوب برای ساخت برنامه اندروید است و با کتابخانه‌های API بومی ارائه می‌شود (همانند فلاتر) که می‌تواند به توسعه‌دهندگان کمک کند تا یک برنامه موبایل قابل اعتمادتر و قدرتمندتر در دسته چند پلتفرمی ایجاد کنند.

 

۶. Apache Cordova

این یک نسخه پیشرفته از PhoneGap است و در چند سال گذشته بسیار محبوب تر از چارچوب PhoneGap شده است. درست مانند Ionic، درصد قابل توجهی (۱۶ درصد) از توسعه دهندگان برنامه در سراسر جهان از آن استفاده می کنند. این فریم ورک که توسط Nitobi ایجاد شده است، به زبان های C#، C++، HTML، CSS، JavaScript و Objective-C نوشته شده است.

 

۷. NativeScript که در مارس 2015 ایجاد شد، نیز یک چارچوب ساخت برنامه اندروید منبع باز است که بر اساس زبان های برنامه نویسی JS، Angular و CSS است. این چارچوب دارای گزینه های ساخت برنامه برای پلتفرم های وب، موبایل، دسکتاپ و PWA نیز هست.

توسعه اپ برای اندروید

جمع‌بندی:

اینها برخی از پرکاربردترین و محبوب ترین فریم ورک هایی بودند که شرکت های توسعه برنامه اندروید مدرن این روزها از آنها استفاده می کنند. بسیاری از گزینه های دیگر وجود دارد که توسعه دهندگان برنامه های خاص، اغلب برای برآوردن پروژه های خاص و مدل های تجاری خود، از آنها استفاده می کنند. تیم اپ بساز به شما پیشنهاد می کند از ابزاری مانند فلاتر بهره بگیرید؛ چرا که با یک هزینه، برای همه پلتفرم های محبوب اپلیکیشن تولید می‌کنید، و در کنار آن، بسیاری از قابلیت‌های بومی سیستم عامل را نیز از دست نمی‌دهید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.