آموزش ها, مقالات

بهترین ابزار های برنامه نویسی بین پلتفرمی (Cross Platform)

ابزار توسعه بین پلتفرمی

اگر می‌خواهید با محصول نرم‌افزاری خود بازار اپلیکیشن‌های موبایل را تسخیر کنید، باید برنامه‌ای بسازید که برای طیف گسترده‌ای از کاربران جذاب و لذت بخش باشد. ایجاد یک محصول موبایل جذاب، مفید و چشم نواز تنها یک طرف داستان موفقیت شماست. یکی دیگر از جنبه های مهم، بخش فنی است – این‌که چگونه برنامه شما بر روی دستگاه های تلفن همراه مختلف که سیستم عامل های مختلف دارند، اجرا شود.

برای تبدیل شدن به یک بازیگر پیشرو در بازار اپلیکیشن های موبایل، باید چندین مورد ضروری را رعایت کنید. این مقاله قصد دارد محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌ها در جهان، مزایا و معایب توسعه بومی (naitive) و چند پلتفرمی را روشن کند و فهرستی از آخرین و بهترین ابزارهای توسعه موبایل بین پلتفرمی را به شما ارائه دهد.

بهترین ابزار های برنامه نویسی بین پلتفرمی

کاربران خود را بشناسید محبوب ترین سیستم عامل ها

اگر می خواهید اپلیکیشنی بسازید که تعداد قابل توجهی از کاربران را درگیر کند، باید بدانید که مخاطبان هدف شما از چه نوع سیستم عاملی استفاده می کنند.بر کسی پوشیده نیست که در حال حاضر، بازار موبایل در تسخیر دو سیستم عامل اندروید و iOS می‌باشد.  به طوری که در سال 2019، اندروید 75.44 درصد از بازار جهانی را به خود اختصاص داده بود، در حالی که سهم iOS از این بازار، 22.52 درصد بود. یعنی سایر سیستم عامل های موبایل، فقط 2.04 درصد سهم دارند.

در ایران، با توجه به تحریم های اپل، معمولاً افراد به دنبال نسخه اندروید و PWA می‌روند؛ اما هستند کسانی که به دلیل جامعه آماری بالا، نسخه iOS را نیز منتشر می‌کنند. اگر جامعه آماری بالایی ندارید، می‌توانید با اندروید شروع کنید؛ اما در طول زمان ممکن است علاقمند شوید نسخه iOS نیز داشته باشید. در این حالت، مجبور می‌شوید هزینه گزافی پرداخت کنید؛ مگر آنکه از ابزار های توسعه بین پلتفرمی استفاده کنید.

 

مزایا و معایب توسعه بومی (naitive development):

توسعه بومی مدلی از توسعه است که برای اجرا بر روی یک سیستم عامل خاص – iOS یا Android (یا هر سیستم عامل دیگری) ایجاد شده است. به عنوان مثال، تلگرام، علیرغم اینکه در هر دو سیستم عامل اندروید و iOS کاملاً مشابه به نظر می رسد، توسط دو برنامه بومی با کد نویسی های جداگانه ایجاد شده است. در این مدل، برنامه ها به طور کاملاً جداگانه نوشته شده اند؛ این مدل توسعه مزایا و معایب خود را دارد:

 

مزایا:

+ دسترسی به همه ویژگی‌های سیستم عامل: تصور کنید اپل برای گوشی هایش از سیستم تاچ جدیدی رونمایی کند؛ در این حالت، ابزار های بین پلتفرمی، مدتی زمان می‌خواهند تا با این سیستم جدید هماهنگ شوند. در صورتی که ابزار های توسعه بومی، از همان ابتدا این قابلیت را اضافه می‌کنند.

+ سرعت: اگر برنامه تان به سرعت خیره کننده ای نیاز دارد، بهتر است از توسعه بومی استفاده کنید. چرا که این ابزار ها فقط برای همان سیستم عامل ساخته شده‌اند و عمل‌کرد بهتری دارند.

معایب:

– گران بودن

– کند بودن مدت زمان توسعه

– نیاز به دو تیم مجزا و دشواری هماهنگی این دو تیم

 

برنامه های بومی iOS نمی توانند در اندروید اجرا شوند و بالعکس. به همین دلیل است که برای توسعه محصول خود، باید دو کد جداگانه داشته باشید. این بدان معنی است که شما بودجه زیادی را نیاز دارید؛ چرا که نیاز به استخدام دو تیم دارید. توسعه و ارائه برنامه های شما زمان بر خواهد بود. همچنین، پشتیبانی از آنها پس از توسعه، بسیار پر دردسر خواهد بود. تصور کنید می‌خواهید یک تغییر در اپلیکیشن تان ایجاد کنید؛ در این حالت، مجددا باید دو هزینه مجزا پرداخت کنید.

 

مزایا و معایب توسعه بین پلتفرمی (Cross Platform):

توسعه بین پلتفرمی موبایل نوع دیگری از توسعه اپلیکیشن است که به محصول شما اجازه می دهد روی چندین سیستم عامل موبایل اجرا شود و با یک زبان برنامه نویسی نوشته شود. در این مدل، وقتی کد یک برنامه آماده شد، از یک میان افزار عبور می کند که کد اصلی را به API های اصلی iOS یا Android ترجمه می کند.

 

مزایا:

+ توسعه سریع در مدت زمان کوتاه

+ مقرون به صرفه بودن

+ کد قابل استفاده مجدد

+ فرصتی عالی برای تسخیر بازار موبایل

 

این مدل توسعه، به شما کمک می‌کند تا به وسیله اپلیکیشنی که مناسب هر دو سیستم عامل اصلی است، شانس کسب سهمی بزرگ در بازار موبایل را از دست ندهید. تصور کنید اپلیکیشن شما صرفاً توسط یک سیستم عامل، مثلاً اندروید، پشتیبانی شود؛ در این حالت، حتی اگر اپلیکیشن شما بسیار موفق ظاهر شود، برخی از جامعه را پوشش نمی‌دهد، و ممکن است رقیبان شما، از همین نکته استفاده کنند و با توسعه  اپلیکیشن مشابه برای iOS و اندروید، کاربران شما را جذب کنند.

در این مدل توسعه، شما پول خود را پس انداز خواهید کرد و می‌توانید از آن برای تبلیغات و برندینگ اپلیکیشن خود استفاده کنید.

 

معایب:

– دسترسی محدود به ویژگی‌های خاص سیستم عامل

– سرعت پایینتر اپلیکیشن نسبت به توسعه بومی

 

برخی ویژگی‌های خاص سیستم عامل ها، در این مدل توسعه، به خوبی توسعه بومی کار نخواهند کرد. و سرعت اپلیکیشن نیز به اندازه توسعه بومی چشمگیر نخواهد بود.

 

آخرین و بهترین ابزار توسعه بین پلتفرمی

آخرین و بهترین ابزار های توسعه :

react naitive: React Native یک framework متن باز مبتنی بر React است که یک ابزار عالی برای توسعه برنامه نویسی بین پلتفرمی است.  پس از آن که در سال 2012، مارک زاکربرگ اظهار داشت که برنامه های هیبریدی (بین پلتفرمی) بسیار عقب تر از برنامه های بومی هستند، این پلتفرم در سال 2015 توسط فیس بوک منتشر شد. در حال حاضر، این شرکت از React Native برای ساخت محصولات بین پلتفرمی خود استفاده می کند. از مهم ترین آن ها می توان به اپلیکیشن فیسبوک اشاره کرد که در سال 2018 بیشترین دانلود را هم برای iOS و هم برای گوگل پلی استور داشت.

 

فلاتر: یکی دیگر از ابزارهای توسعه موبایل بین پلتفرمی عالی Flutter است. فلاتر یک framework منبع باز است که توسط گوگل در سال 2017 منتشر شد. Flutter برنامه های بومی ایجاد می کند که می توانند توسط چندین سیستم عامل مانند iOS، Android و سایرین پشتیبانی شوند. زبان برنامه نویسی اصلی این فریم ورک DART است که عمل‌کرد اپلیکیشن را تا 15 درصد بهبود می‌بخشد.

با به‌روزرسانی در سال 2019، Google یک ویژگی مفید اضافه کرده است – امکان ادغام Flutter در برنامه‌های iOS یا Android موجود؛ یعنی حتی اگر تا کنون از روش بومی استفاده می‌کردید و می‌خواهید هزینه‌ها را کاهش دهید، می‌توانید همان کد های قبلی را با کد فلاتر ادغام کنید (قیمه را بریزید داخل ماست!)

البته فلاتر به اندروید و iOS و PWA محدود نمی‌شود و می‌توانید با استفاده از این فریم ورک، برای ویندوز، مک، و لینوکس هم خروجی تولید کنید.

از مهم‌ترین اپلیکیشن های توسعه داده شده با فلاتر، می‌توان به AliBaba، BMW و Google Ads اشاره کرد.

 

Ionic:

Ionic یک پلتفرم محبوب توسعه اپلیکیشن موبایل است. این اولین بار در سال 2013 منتشر شد. برنامه های مبتنی بر این چارچوب می توانند بر روی iOS و Android به طور یکسان از یک پایگاه کد واحد کار کنند. با کمک Ionic، می‌توانید اپلیکیشن‌های با کارایی بالا و جذابی بسازید که به‌راحتی روی چندین سیستم‌عامل اجرا شوند. به این ترتیب، این فریم ورک این امکان را به شما می دهد که به سرعت و در مدت زمان کوتاهی برنامه‌های خودتان را توسعه دهید.

 

لازم به ذکر است، Ionic یک چارچوب متن باز است. برخی شرکت‌هایی که اپلیکیشن‌های خود را با Ionic تولید کرده اند، Amtrak، Burger King، Target  هستند.

Xamarin:

Xamarin که یکی از دیگر از چارچوب های دارای رابط کاربری است، یک ابزار متن باز است که از سال 2016 توسط مایکروسافت پشتیبانی می‌شود. این پلتفرم به ساخت برنامه‌هایی کمک می‌کند که یک پایگاه کد واحد را در Android، iOS، Windows و سایر سیستم‌عامل‌ها به اشتراک بگذارند. Xamarin می تواند آن را نه تنها بر روی دستگاه های تلفن همراه، بلکه در وب و دسکتاپ نیز اجرا کند. شما می توانید با کمک #C که زبان برنامه نویسی مورد پشتیبانی این ابزار توسعه موبایل چند پلتفرمی است، برای ویندوز فون، اندروید، و iOS اپلیکیشن ایجاد کنید.

با این حال، در حال حاضر، این ابزار در حال حاضر کمی قدیمی است. اگر این روش را انتخاب کنید، ممکن است با چندین مشکل روبرو شوید:  عدم پشتیبانی، هزینه بالا برای استفاده حرفه ای، و همچنین مشکلات پایداری (stability) اپلیکیشن ممکن است شما را از استفاده از این ابزار منصرف کند. بنابراین، توصیه می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی، در مورد تکنولوژی مورد استفاده در پروژه خود، گزینه های دیگری را در نظر بگیرید.

شرکت هایی که فعالانه از Xamarin در پروژه های خود استفاده می کنند، عبارتند از Alaska Airlines، Atlantic & Pacific Business Travel Limited، FreshDirect، OLO، Insightly و غیره.

 

Phone Gap:

PhoneGap یک ابزار توسعه موبایل متن باز و چند پلتفرمی است که توسط Adobe پشتیبانی می شود. در صورتی که نیازی به استفاده از ویژگی های بومی یک دستگاه تلفن همراه نباشد، این چارچوب مفید خواهد بود.

HealthTap، Localeur، Logitech، Nexercise، Saber از جمله شرکت هایی هستند که با موفقیت از PhoneGap استفاده می کنند.

ابزار توسعه بین پلتفرمی

جمع‌بندی:

سیستم عامل های کمی در دنیای فعلی وجود دارد. iOS و Android قطعاً در میان رهبران بازار در سراسر جهان هستند. در این مقاله درباره مزیت‌ها و معایب توسعه بین پلتفرمی پرداختیم. مزایای زیادی مانند سرعت توسعه، یک کد پایه، صرفه جویی در هزینه و بسیاری دیگر دارد. تعداد بسیاری ابزار توسعه اپلیکیشن موبایل بین پلتفرمی وجود دارد که می توانید از میان آنها انتخاب کنید – Flutter، React Native، Ionic و غیره. بسیاری از این ابزارها منبع باز هستند و توسط شرکت های معروف مورد استفاده قرار می گیرند و تعداد قابل توجهی از انجمن های پشتیبانی وسیع دارند. با مجهز شدن به چنین ابزارهایی، قطعا بخش خوبی از بازار توسعه موبایل را فتح خواهید کرد.

اپ بساز، با استفاده از فریم ورک Flutter، این امکان را به شما می‌دهد تا اپلیکیشن خود را برای تعداد زیادی پلتفرم ارائه دهید و حتی اگر در آینده بخواهید اپلیکیشن تان را به سمت توسعه بومی ببرید، کد های بومی را در کد فلاتر ادغام کنید!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.