طراحی اپلیکیشن

اپلیکیشن ساز در مقابل کدنویسی اختصاصی: کدام یک برای کسب و کار شما بهتر است؟

اپلیکیشن ساز مقابل برنامه نویسی

می توان میلیون ها کاربرد برای اپلیکیشن ها در استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک نام برد: ایجاد فهرست راهنمای کارمندان، ثبت و رهگیری هزینه ها، گزارش های کسب و کار، ساخت فرآیندهای داخلی کارخانه ها مانند نصب و آموزش کار با قطعات، یا ساخت یک فروشگاه تلفن همراه برای استفاده مشتریان.

بسیاری از کسب و کارها، نرم افزارهای آماده را برای رفع این نیازها خریداری می کنند. اما بیشتر و بیشتر به دنبال راه‌حل‌های متناسب‌تر می‌گردند – که به معنای ساخت برنامه‌های خود است. و هنگام بررسی نحوه ساخت اپلیکیشن، کسب‌وکارها با یک سوال مهم روبرو می‌شوند: اپلیکیشن ساز در مقابل کدنویسی اپلیکیشن – کدام یک برای ساخت اپلیکیشن مورد نیازشان بهتر است؟

هیچ پاسخ ساده ای وجود ندارد؛ اپلیکیشن سازها و کدنویسی اختصاصی، هر دو راه حل های مناسبی برای انواع خاصی از مشاغل، برنامه ها و موارد استفاده هستند. آنچه مهم است این است که تعیین کنید کدام یک برای کسب و کار و نیازهای شما بهترین انتخاب است. در اینجا نحوه پیدا کردن آمده است.

اپلیکیشن ساز مقابل برنامه نویسی

 

 

 

برنامه ساز در مقابل کدنویسی: تفاوت چیست؟

اپلیکیشن ساز چیست؟

اپلیکیشن ساز ها، پلتفرم‌های آنلاینی هستند که روش‌های ساده، سریع و مقرون به صرفه را برای ایجاد اپلیکیشن‌های وب و موبایل کاملاً کاربردی، معمولاً بدون نوشتن کد، ارائه می‌کنند.

به طور معمول، یک اپلیکیشن ساز از ویژگی هایی مانند آموزش، الگوهای از پیش ساخته شده، و قابلیت drag & drop استفاده می کند تا یک رابط کاربری بصری و کاربرپسند، و آسان را، حتی برای هیچ تجربه ای در ساخت اپلیکیشن ندارند، ارائه دهد. آنها می توانند برنامه های قدرتمندی ایجاد کنند بدون اینکه نیاز به نوشتن حتی یک خط کد داشته باشند.

دو نوع متداول اپلیکیشن ساز آنلاین وجود دارد:

اپلیکیشن ساز بدون کد نویسی: همانطور که از نام آن پیداست، پلتفرم های بدون کد نیازی به دانش یا تجربه کدنویسی ندارند. این اپلیکیشن ساز ها به توسعه دهندگان اجازه می دهند تا با استفاده از قالب ها،  drag & drop، و توابع طراحی ساده برنامه ایجاد کنند.

برنامه‌سازهای کم‌کد: اینها شبیه موارد بدون کد هستند، زیرا اغلب رابط کاربری ساده، قالب‌ها و  drag and drop را ارائه می‌کنند. با این حال، سازندگان اپلیکیشن کم‌کد به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا عملکردهای اضافی و سفارشی‌سازی را از طریق کدهای اختصاصی، به اپلیکیشن خود اضافه کنند.

کدنویسی اختصاصی چیست؟

توسعه برنامه اختصاصی به معنای ایجاد یک برنامه کاملاً از روی کد است. این راه حلی است که عموماً توسط مشاغل بزرگتر و شناخته شده مورد اقبال است، زیرا حداکثر کنترل را به سازنده برنامه می دهد. یک برنامه که به این روش ساخته شده است، به صورت کاملا پیشرفته و دقیق قابل شخصی سازی است.

 

تفاوت های واقعی بین برنامه سازها و کدنویسی اختصاصی چیست؟

سازندگان برنامه و کدنویسی سفارشی هر دو مسیرهای محبوبی هستند که کسب و کارها در صورت نیاز به ساختن یک اپ می توانند طی کنند. هر کدام از این دو مسیر، در شرایط مختلف، با توجه به شرایط زمانی، داشتن یا نداشتن دانش برنامه نویسی، و میزان هزینه ها، ممکن است از دیگری بهتر باشد.

 

در این جا قصد داریم تفاوت های اصلی کد نویسی اختصاصی با اپلیکیشن ساز را بررسی کنیم:

زمان توسعه

اپلیکیشن ساز: بسیار سریع – برخی از سازندگان برنامه می توانند یک برنامه را در عرض چند دقیقه راه اندازی و اجرا کنند

کد نویسی اختصاصی: بسیار طولانی تر – از چند ماه تا چندین سال، بسته به تحقیق و توسعه مورد نیاز، و پیچیدگی خود برنامه؛ نیاز به داشتن جلسات متعدد با تیم های فنی، طراحی، و مدیریتی.

 

هزینه

اپلیکیشن ساز: ارزان. اپلیکیشن ساز ها عموماً پلن هایی را ارائه می کنند و به شما این امکان را می دهند تا اپلیکیشن خود را با هزینه های کاملا مقرون به صرفه ایجاد نمایند.

کدنویسی اختصاصی: گران است. هزینه ها بسته به پیچیدگی برنامه متفاوت است، اما می تواند چند ده برابر هزینه ساخت اپلیکیشن با اپلیکیشن ساز باشد.

 

سفارشی سازی

اپلیکیشن ساز: به طور کلی محدود است. بیشتر اپلیکیشن ساز ها به کسب‌وکارها اجازه می‌دهند تا برخی از برندهای خود را در برنامه‌هایشان بگنجانند، اما بدون کدنویسی، به محدودیت‌های طراحی و عملکرد موجود محدود می‌شوند. مثلا شاید شما نتوانید با یک اپلیکیشن ساز، همه صفحات را دقیقا به میل خودتان طراحی کنید.

کدنویسی اختصاصی: تقریباً نامحدود. یک تیم با استعداد از توسعه دهندگان می توانند تقریباً هر چیزی را که می خواهید یا نیاز دارید کدنویسی کنند – البته تا زمانی که بتوانید برای آن هزینه کنید.

 

نگهداری

اپلیکیشن ساز: مسئولیت نگهداری و پشتیبانی بر عهده پلتفرم ساخت اپلیکیشن است، نه کسب و کار یا نهادی که برنامه را ایجاد و استفاده می کند؛ بنابراین اگر به مشکلی خوردید، یا باگی در برنامه شما وجود داشت، نیاز به هزینه اضافی برای رفع آن وجود ندارد.

کدنویسی اختصاصی: تعمیر و نگهداری منظم مورد نیاز است و مسئولیت آن با مالک برنامه است؛ بنابراین ممکن است در صورت پیدا شدن باگ و مشکل، ممکن است مجبور شوید هزینه اضافی پرداخت کنید.

 

قابلیت عرضه در همه پلتفرم ها

اپلیکیشن ساز: اکثر اپلیکیشن ساز های ایرانی، امکان خروجی گرفتن اندروید و iOS را به کاربرانشان می دهند. اپلیکیشن ساز «اپ بساز» علاوه بر این دو پلتفرم، از PWA نیز پشتیبانی می کند؛ بنابراین دیگر نیازی نیست که نگران تحریم های اپل باشید و می توانید به راحتی همان PWA را به کاربران آیفون و آیپد عرضه کنید.

کدنویسی اختصاصی: در این روش، معمولا برای هر کدام از پلتفرم ها، هزینه جدا گرفته می شود و اگر فرضا بخواهید اپلیکیشن اندرویدی که با زبان برنامه نویسی Kotlin نوشته شده است را به iOS منتقل کنید، مانند آن است که طراحی اپلیکیشن از صفر شروع شده و باید هزینه ای کاملا جدا بپردازید.

 

 

مزایا و معایب

هر دو روش کد نویسی اختصاصی، و اپلیکیشن ساز، مزایا و معایب خاص خودشان را دارند که در این بخش به آن ها می‌پردازیم:

مزایا و معایب اپلیکیشن ساز

مزایای اپلیکیشن ساز ها:

بدون نیاز به کدنویسی: این یک مزیت واضح برای کاربرانی است که به برنامه نیاز دارند، اما دانش کدنویسی ندارند. با یک برنامه ساز وب یا موبایل، برای ایجاد یک برنامه قدرتمند و کاملا کاربردی به هیچ مهارت یا تجربه کدنویسی نیاز ندارید.

 

بدون نیاز به دانش طراحی: با یک اپلیکیشن ساز، نیازی نیست که طراح باشید. این پلتفرم‌ها به شما کمک می‌کنند برنامه و رابط کاربری خود را طراحی و چیدمان کنید و آن طراحی را در پلتفرم‌هایی مانند iOS و Android خروجی بگیرید.

مقرون به صرفه: اپلیکیشن ساز ها، یکی از به صرفه ترین راه‌هایی هستند که یک استارت‌آپ یا کارآفرین می‌تواند اپلیکیشن ایجاد کند. اگر کسب و کارتان تازه است و مطمئن نیستید که آیا به اپلیکیشن نیاز دارید یا خیر، می توانید از اپلیکیشن ساز ها استفاده کنید.

سریع: اپلیکیشن ساز های  آنلاین می توانند یک برنامه با تعداد کمی صفحه را در عرض چند دقیقه راه اندازی و اجرا کنند، به خصوص اگر از یک الگوی از پیش ساخته شده استفاده کنید و نخواهید الگوی اختصاصی طراحی کنید.

قابلیت Cross Platform: برنامه ها باید در تمام پلتفرم های مختلف که مردم معمولاً از آن استفاده می کنند در دسترس و کاربردی باشند. اپلیکیشن ساز ها می توانند برنامه های iOS و Android را ایجاد کنند. احتمالاً، با توجه به تحریم های اپل، می‌خواهید که اپلیکیشن تان PWA باشد،‌ خبر خوب اینکه می‌توانید با استفاده از اپ بساز، این خروجی را نیز دریافت کنید.

پشتیبانی و نگهداری: استفاده از اپلیکیشن ساز به این معنی است که شما پشتیبانی داخلی دارید و تیم برنامه نویسی اپلیکیشن ساز، مسئول نگهداری است. اگر مشکلی با برنامه شما پیش آمد، یا باگی وجود داشت، برای رفع آن نیازی به تیم برنامه نویسی ندارید. به عنوان مثال، اگر سرور از کار بیفتد، ارائه‌دهنده اپلیکیشن ساز، آن اشکال را برطرف می‌کند – لازم نیست خودتان این کار را انجام دهید.

 

معایب اپلیکیشن ساز ها:

شخصی سازی کمتر: وقتی برنامه خود را با استفاده از یک سری الگو می‌سازید و اجزای آن را اضافه می کنید، شخصی سازی کردن برنامه و عملکرد های آن، سخت‌تر می‌شود. برای مثال، ممکن است که نتوانید صفحه را دقیقاً به میل خودتان طراحی کنید. البته در اپ بساز، برای رفع این مشکل، راه حلی ارائه شده است: این راه حل را «روتوش اپلیکیشن» می‌نامیم! شما می‌توانید اپلیکیشن تان را بسازید، سپس «درخواست روتوش» ثبت کنید و همه قسمت‌ها را مطابق میل خودتان شخصی سازی کنید. در این حالت، هزینه بسیار پایین‌تری از اپلیکیشن اختصاصی می پردازید، اما UI تان به همان خیره کنندگی خواهد بود!

هزینه های اضافه شده: بسیاری از اپلیکیشن ساز ها، هزینه اولیه کمی دریافت می‌کنند، اما روی تعداد کاربران شرط می گذارند، و در صورتی که کاربرانتان افزایش یافت، هزینه بیشتری درخواست می‌کنند. اپ بساز، هیچ شرطی روی تعداد کاربران نمی‌گذارد.

مزایا و معایب برنامه نویسی

مزایای طراحی اختصاصی:

امکانات بی حد و حصر برای سفارشی سازی و عملکرد: دقیقاً همان چیزی که می‌خواهید! هر چیزی که سر جایش نیست را تکان دهید، هر رنگی که باب میلتان نیست، عوض کنید. از رابط کاربری تان خوشتان نمی آید؟ به تیم فنی بگویید آن را عوض کند؛ البته تا زمانی که جیب تان خالی نشده است…!

 

کنترل روی همه چیز: در این حالت، شما روی الگوریتم های امنیتی، تکنولوژی های استفاده شده، و حتی روند پیشبرد پروژه کنترل دارید.

 

معایب طراحی اختصاصی:

گران بودن: توسعه اپلیکیشن موبایل از صفر تا صد گران خواهد بود. پرداخت برای تحلیل، توسعه، برنامه نویسان، و گرافیست ها اضافه می شود – یک برنامه اختصاصی بسته به پیچیدگی و عملکرد آن می تواند تا صد ها میلیون تومان هزینه داشته باشد. و پس از هزینه‌های اولیه توسعه، هنوز هزینه‌های مداومی برای پشتیبانی، و هاستینگ باید بپردازید.

زمان بر: توسعه برنامه اختصاصی به زمان نیاز دارد – از چند ماه تا سال، بسته به پیچیدگی برنامه. هنگام ساختن یک برنامه از پایه، مهم است که درباره ایده اپلیکیشن، بازار و پلتفرم های توسعه تحقیق کنید. در این روش، باید خودتان زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید، و تیم بسازید؛ یا کار را به شرکت های برنامه نویسی بسپرید، که در این حالت هم باید از تخصص آن شرکت مطمئن شوید.

 

آپدیت و نگهداری منظم مورد نیاز است. هنگامی که مالک برنامه هستید، مسئولیت تمام تعمیراتی که در طول زمان به آن نیاز دارد بر عهده دارید – به روز رسانی، ارتقاء، اضافه کردن امکانات، رفع اشکال و هر چیز دیگری که لازم است. این امر مستلزم داشتن یک تیم فناوری اطلاعات و توسعه دهندگان آماده است که هزینه بر است. همچنین ممکن است سخت باشد که نیازهای بروزرسانی و نگهداری اپلیکیشن خود را در کنار سایر وظایف کاری تان، همزمان انجام دهید.

 

اپلیکیشن ساز در مقابل کدنویسی اختصاصی: چگونه آنچه را که برای شما مناسب است انتخاب کنید؟

اگر مزایا و معایب هر کدام به شما کمک نکرد تصمیم بگیرید که آیا از یک اپلیکیشن ساز استفاده کنید یا توسعه نرم افزار را از ابتدا دنبال کنید، این سؤالات می تواند به تعیین مسیر مناسب برای شما و نیازهای کسب و کار شما کمک کند:

۱. چه نوع برنامه ای نیاز دارید؟ naitive یا هیبرید؟ فقط برای مشاهده یا قابل ویرایش توسط کاربرانش؟ اینها برخی از اولین سوالاتی هستند که باید هنگام فکر کردن به ایده های برنامه و انواع برنامه هایی که در نهایت می خواهید بسازید از خود بپرسید.

 

۲. چه کسی از برنامه شما استفاده خواهد کرد؟ برنامه شما به چه نوع رابط کاربری نیاز دارد؟ آیا برنامه شما برای استفاده داخلی توسط تعداد محدودی از کاربران شرکت شما خواهد بود؟ آیا برنامه شما خارج شرکت است و پتانسیل تعداد بسیار زیادی کاربر را دارد؟ ارائه‌دهندگان اپلیکیشن ساز می‌توانند روی ویژگی‌های امنیتی پیشرفته سرمایه‌گذاری کنند که سپس برای همه برنامه‌های ساخته‌شده توسط مشتریانشان اعمال می‌شود – برخلاف برنامه‌های کد اختصاصی، که اغلب دارای باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌های امنیتی هستند که باید به طور مداوم پیدا و تعمیر شوند. اپلیکیشن ساز ها همچنین به گونه‌ای ساخته شده‌اند که بتوانند حجم بالایی از کاربران را مدیریت کنند – و در صورت بروز مشکل یا خرابی، تیمی آماده برای رفع آن خواهند داشت. به طور خلاصه، اپلیکیشن ساز ها دارای ویژگی‌های داخلی هستند که به جلوگیری از تجربیات منفی کاربر، در صورتی که برنامه شما  کاربران زیادی داشته باشد، کمک می‌کند.

 

۳. آیا برنامه شما به عملکرد پیچیده یا شخصی سازی نیاز دارد؟ برای کسب و کار خود به چه برنامه ای نیاز دارید؟ پلتفرم‌های توسعه برنامه بدون کدنویسی، عموما برای ساخت برنامه‌ها، راه‌حل‌ها و گردش‌های کاری ساده و ساده طراحی شده‌اند. در حالی که پلاگین ها و API ها می توانند تا حدودی به گسترش عملکرد آنها کمک کنند، اما محدودیت هایی دارند. اگر برنامه شما به عملکرد کمیاب یا خاص نیاز دارد، یک اپلیکیشن ساز ممکن است نتواند آن را انجام دهد. علاوه بر این، اگر برنامه شما نیاز به طراحی بسیار سفارشی دارد، توسعه اختصاصی ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد.

البته اپ بساز می‌تواند این قابلیت‌ها را به صورت اختصاصی به اپلیکیشن شما اضافه کند. بنابراین شما می‌توانید از مزیت‌های هر دو روش استفاده کنید.

 

۴. آیا باید  سرعت برنامه خود را طوری تنظیم کنید که از تعداد زیادی کاربر یا ویژگی های پیچیده جدید پشتیبانی کند؟ آیا پیش‌بینی می‌کنید که برنامه شما نیاز به پذیرش تعداد زیاد یا در حال نوسان کاربر داشته باشد؟ برخی از اپلیکیشن ساز ها هزینه‌های مبتنی بر تعدا استفاده کنندگان را دریافت می‌کنند، به این معنی که یک برنامه با هزاران کاربر یا کاربر معمولی می‌تواند خیلی سریع گران شود. اگر اپلیکیشن مد نظر شما این‌گونه است، ممکن است برای صرفه جویی در هزینه ها، کدنویسی اختصاصی را انتخاب کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که برنامه های دارای کد اختصاصی همچنان با هزینه های هاست و سرور همراه هستند که با افزایش استفاده، افزایش می یابد؛ و این یعنی که مشکل گفته شده، به طور کامل رفع نمی‌گردد.

 

۵. چه مقدار هزینه را می توانید برای اپلیکیشن خود سرمایه گذاری کنید؟ آیا نیاز به ساخت اپلیکیشن بدون بودجه بالا دارید؟ اگر هدف شما ایجاد یک اپلیکیشن ساده و سریع و بدون سرمایه گذاری زیاد است، یک اپلیکیشن ساز راه حلی است که نیاز دارید. از سوی دیگر، اگر بودجه لازم برای استخدام توسعه دهندگان و متخصصان فناوری اطلاعات، نمونه سازی و تست برنامه خود و سرمایه گذاری در طراحی UI/UX را دارید، ممکن است کدنویسی اختصاصی مسیر مناسب تری برای کسب و کار شما باشد.

 

کلام آخر: تصمیم گیری نهایی اینکه آیا از یک اپلیکیشن ساز استفاده کنید یا برنامه خود را از ابتدا کدنویسی کنید، انتخابی است که هر کسب و کاری باید با توجه به بودجه و نیازمندی های خود انجام دهد.  اپلیکیشن ساز ها برای بسیاری از کسب و کارها، استارت آپ ها و کارآفرینان عالی هستند. اما آنها همچنین برای مشاغل بزرگی که به یک برنامه قدرتمند، سریع، و مقرون به صرفه نیاز دارند – حتی اگر پیش بینی می کنند بعداً به کدنویسی اختصاصی بروند، عالی هستند.

اپ بساز به شما کمک می‌کند از مزایای هر دو روش بهره‌مند شوید؛ تا جایی که می توانید اپلیکیشن‌تان را طراحی کنید؛ هر چه باقی ماند و دیگر نمی‌توانستید با اپلیکیشن ساز جلو بروید، به تیم برنامه نویسی بسپارید؛ نه محدودیت های اپلیکیشن ساز ها را داشته باشید؛ نه هزینه گزاف کد نویسی اختصاصی را!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.